2441/​11

Engelsk George III standur i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, værk med Strike-Silent, minut og kalender. Plakette sign. Jam. Robinson Well Close Square. 18. årh.s slutning. H. 218. B. 53. B. 27.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, To lodder og Nøgle medfølger.

I Lyngby

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?