866/​988

Per Bak Jensen (f. København 1949)

“House Rock, Utah”, 2000. AP. C-print, signeret og nummereret på passe partout. Indrammet. 65×81 cm.

“Blokken danner tyngde og kontrastvirkning. Som den ligger der, er den svær at komme uden om, for den repræsenterer standsning og ubevægelighed; men samtidig stiller den de andre linjer i billedet i relief. Stenen accenturerer slettens udstrækning, lethed og luftighed. Kigger man længe nok på blok og slette, skiftevis frem og tilbage, begynder blokken ligefremselv at svæve. Dette er billedets surreelle moment [...] Transitbillede og koncentrationsbillede på samme tid”. Mikkel Bogh: “Per Bak Jensen: Det Usete Billede”. 2006. P. 71–73.

Proveniens: En gave fra kunstneren til kunstnervennen Øivind Nygård.

Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK