Tibetansk forgyldt bronze figur af lama Tsongkhapa siddende i dhyanasana på dobbeltpudet trone, dækket af to tæpper graveret med blomster og bladværk. Højre hånd i vitarka mudra, i venstre hånd en lågkrukke. På højre side en flankerende lotus. Forseglet bund. Ca. 1800. Vægt 1087 gr. H. 15 cm.
Proveniens: Hidrører fra en dansk privat samling.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020