Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
“Composition”, 1956. Sign. Mogens Andersen; samt sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 65×92.
Udstillet: “Exposition Mogens Andersen: Retrospective l'oeuvre peint 1934–1994”, Artcurial, Paris, 1995.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016