1746/1011
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Et sæt på fire spisestole af patineret eg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført for FDB. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med pletter, skjolder og mærker.
Moderne kunst og design, 14. november 2017
Vurdering
Hammerslag
29 bud