1722/648
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Fem vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. rødbrun, mørkebrun samt grønbrun glasur. To vaser sign. E.St.N. Alle udført og stemplet hos Saxbo. H. 9–16,3. (5)
Største vase 3. sortering.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
27 bud