2049/371
En samling kinesiske kander, stort krus, miniaturevase og famille rose spølkum af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og jernrødt/blåt. 18.-20. årh. H. 6,5–16. Skål Diam. 14. (10)
Flere dele restaureret, bl.a. spølkum, krus, tre kander på hank m.m. Afslag på flere dele. Hovedparten af kanderne uden låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag