Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Portræt af en herre iført kjole og hvidt holdende på en rød bog. Sign. Paul Fischer 1/4 1928. Med dedikation “Til min kære Fætter Louis”. Olie på lærred. 76,5×59.
To mindre reparationer/lapper på bagsiden. Enkelte mindre afskalninger. Lærred bør strammes lidt op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019