1643/1582
Waltham dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, kasse dekoreret med bladbort, hvid skive med romertal og små sekunder, signeret A.W.Co Waltham, værk signeret Wm. Ellery, Waltham, Mass., serienr. 2769342, støvkapsel af guld. Forkapsel ej stemplet med lødighed, alle kapsler nummereret 3440. Ca. 1885. Vægt ialt 60 gr. Kassediam. 38 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Forkapsel graveret med monogram. Krone ej guld.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
12 bud