1039/​6026
Gustav Wied - Og skriv saa snart, kære Du, og rigtig langt: Slægten. Kbh 1898. 1. udg. + Fædrene æde Druer. Kbh 1908. Vedlagt brev. (3)

Description

Gustav Wied: Slægten. Kbh 1898. 1. udg. + Fædrene æde Druer. Kbh 1908. (Slægten Opus 2). Begge ens indb. med omslag i halvbind af maroquin. Vedlagt brev til Wieds mor. (3)

Brevet til Wieds mor, Anna Horn, er dateret Jan. 1908, og vidner om et nært forhold til moderen, og i forlængelse af dette, en ensom digters mørke humør/humor: [...] jeg synes Somme Tider om Natten, at det er saa sørgeligt, at jeg havde det saa godt hjemme hos Dig, for havde Du bare været haard og streng imod mig, saa havde jeg jo meget hellere kunnet finde mig i at komme ud iblandt fremmede Mennesker [...] du har jo selv sagt, at jeg skal klage mine Sorger for Dig, naar der var noget i Vejen, og jeg synes allerede det har lettet lidt på mit Humør [...]".

Proveniens: Tidligere formand for Gustav Wied Selskabet, nu afdøde, Bjarne Pedersen.

Auction

Gustav Wied, 3 October 2010

Category

Books & manuscripts

Artist

Gustav Wied - Og skriv saa snart, kære Du, og rigtig langt (b. Holmegaard 1858, d. Roskilde 1914)

Estimate

2,000 kr.

Sold

Price realised

1,000 kr.

Previous bids

When Bidder Bid
1,000 kr.