Folmer Bendtsen (f. København 1907, d. Frederikssund 1993)
Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 47. Olie på masonit. 46×55. Uindrammet.
Proveniens: Forfatteren Børge Houmann (1902–1994), politisk leder af modstandsgruppen Bopa, medlem af Danmarks Frihedsråd, medlem af folketinget (Kommunisterne), chefredaktør for avisen 'Land og Folk', etc.
Misfarvninger. Mindre afskalninger.
1022395 | ||
987569 |