1502/1554
Kaminur af forgyldt bronze, sortmalet træ indlagt med messing, perlemor og skilpaddeskjold, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 55. B. 28. D. 15.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag