1831/2050
Onix
Herrearmbåndsur af stål. Mekanisk Landeron kronografværk cal. 248. Sort urskive med to sub dials. Senere rem af sort skind. Urets diam. 36 mm. 1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladiske ridser på glas og urkasse. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 1. august 2018
Vurdering
Hammerslag