Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lys blå glasur med grønne elementer. Øverste kant dekoreret med sort glasur med blåviolette elementer. Sign. alev '81. Unik. H. 16,1–16,5. Diam. maks. 27,4–27,7.
Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022