2418/​500

Fritstående tre-personers sofa på profileret, ottebenet krydsstel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret naturskind. Model 4118. Formgivet 1930. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, ca. 1979. L. 199.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Rud. Rasmussen snedkerier ca. 1979.

Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, ill. s. 92.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med hul i ryggen på for- og bagside. Tre sædehynder udført hos Rud. Rasmussen medfølger, alle med manglende knap.

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

11 bud

1094315 (Autobud) 30.000 DKK
893510 29.000 DKK
1094315 (Autobud) 28.000 DKK
893510 27.000 DKK
1094315 (Autobud) 26.000 DKK
893510 25.000 DKK
1094315 (Autobud) 24.000 DKK
893510 23.000 DKK
1094315 (Autobud) 22.000 DKK
893510 21.000 DKK
1094315 20.000 DKK