2048/667
Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Faune et Marin”. Usign. Dateret i trykket 3.6.56. Litografi i farver. Lysmål 15×10,5.
Litteratur: Fernand Mourlot: Picasso Lithographe IV 1956–1963, André Sauret, 1964, kat. nr. 284, s. 31.
Papir og passepartout er ujævnt gulnet. Passepartout med nogle små syrepletter. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud