12147/167
Dansk møbeldesign
Spisebord af eg med udtræk med medestel. Skydbar top med underliggende plade. 1960'erne. Bord H. 70. L. 160/230. B. 90.
Plakette fra Illums Bolighus samt stempel fra “Danish Furniture Makers Control”.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolde.
Kunst, antikviteter & design, 25. november 2021
Vurdering
Hammerslag