12147/​167

Dansk møbeldesign

Spisebord af eg med udtræk med medestel. Skydbar top med underliggende plade. 1960'erne. Bord H. 70. L. 160/230. B. 90.

Plakette fra Illums Bolighus samt stempel fra “Danish Furniture Makers Control”.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolde.

Kunst, antikviteter & design, 25. november 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
750 DKK