2031/​330

Stor gruekedel af kobber med hanke. 19. årh. H. 43 cm. Diam. 57 cm.

Ifølge oplysninger stammer gruekedlen fra Kregme Kirke.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK