2031/330
Stor gruekedel af kobber med hanke. 19. årh. H. 43 cm. Diam. 57 cm.
Ifølge oplysninger stammer gruekedlen fra Kregme Kirke.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag