Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Pureté vue de près”. Sign. Jorn 66, 34/45. Trykt hos H. Kätelhön, Westfalen. Udgivet af Edition van de Loo, München. Koldnålsradering. Radering. Lysmål 27×22.
Litteratur: Van de Loo, nr. 281. Proveniens: Edition Copenhagen, København.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Moderne kunst og design, 5. september 2023