Poul S. Christiansen (f. Hundevad 1855, d. København 1933)
Selvportræt. Sign. monogram 1918. Olie på lærred. 40×33.
Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe: “Maleren Poul S. Christiansen”, nr. 461. Udstillet: Den Frie i 1961, København. Proveniens: Direktør H. Gotthardts samling, Malmø.
Mindre krakeleringer. Lærredet behøver opstramning.
Malerier, 22. juni 2005