1434/1518
To turkmenske tekke asyk hjertevedhæng af delvis forgyldt sølv, prydet med farvede glassten, begge på broderet bagbeklædning med fastsyede vedhæng. 20. årh.s begyndelse. Vedhæng L. 15–28. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 21. august 2014
Vurdering
Hammerslag
15 bud