2132/553
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Fire kontorstole med stel af forkromet aluminium. Sæde og ryg betrukket med banesyet sort skind. Model EA 108. Udført og mærket hos ICF. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt hak. Skind en smule bleget, samt med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag