Skrin af rigt udskåret træ, prydet med ansigter, pilastre og bladværk, låg og sider dekoreret med figurscenerier, portrætter og opstillinger, indvendig prydet med marketteri. Renæssance form. Ca. 1900. H. 18. L. 28. B. 19. Samt mikrobiologisk samling i tilhørende kasse. 19. årh. H. 10,5. L. 20,5. B. 19,5. (2)
Skrin med manglende skæringer, flere løse dele medfølger. Mindre afslag indvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Kasse med alders- og brugsslitage, front har givet sig og kan ikke lukkes.
Varia, 12. marts 2015