1619/​2120

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Købenstyle”. Gryde og kasserolle af rød emalje med tilhørende fyrfad af støbejern med sko af teak. Stemplet Dansk Designs Denmark IHQ. Gryde H. 13. Diam. 23. Kasserolle H. 11. Diam. 18. Fyrfad H. 12. Diam 17. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Gryde sort under bunden. Kasserolle med mindre skade i bunden.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK