2049/​7045

Bøffelmaske, udskåret træ, glas, røde frø, sort rødt og hvidt pigment. Chamba, Nigeria. L. 65.

Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.

Kraftigt angrebet af termitter og med store lokale reperationer.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK