2049/7045
Bøffelmaske, udskåret træ, glas, røde frø, sort rødt og hvidt pigment. Chamba, Nigeria. L. 65.
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.
Kraftigt angrebet af termitter og med store lokale reperationer.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag