2442/​7100

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Medestolen”. Et par lænestole og skamler af eg. Sæde og ryg betrukket med ternet uld. Model 2254 og 2248. Formgivet 1956–57. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En manglende lamel på en skammel. Uld med pletter og smuds. Porøst skum.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

802930 3.000 DKK