Poul Friis Nybo (f. København 1869, d. Vejby 1929)
“Sommeraften ved Esrum Kloster”. Sign. Friis Nybo 190? Olie på lærred. 67,5×91,5.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Lærred bør strammes op. Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018
14 bud