Foto endnu ikke klar
895/​676

Fumio Yoshimura (f. Japan 1926, d. New York 2002)

“Typewriter” (Skrivemaskine), 1973. Skulptur i træ. Monteret i plexiglaskasse. 28×36×41.

Udstillet: Galerie Arnesen, Gothersgade, København, december 1974 - januar 1975. Udstillet: ”Americans”, Lunds Konsthal, Sverige, 5. februar – 6. marts 1977. Proveniens: Privatsamling, Sverige.

“En god gammeldags skrivemaskine i træ - det er ikke beskåret enhver at kunne lave den slags. Fumio Yoshimura, japansk nyrealist med adresse i New York, arbejder i træ på forbløffende vis. Hos Galerie Arnesen i Gothersgade ses nye og gamle cykler i fuld størrelse, solsikker, artiskokhoveder, og en saxofon. Det er næsten den, der virker mest grel. Tingene mister deres identitet, afskæres fra deres funktion ved at blive overført til et smukt materiale, der gør dem ubrugelige. Det hele er i og for sig ganske meningsløst - og dog åbenbares en ny dimension. Man konfronteres med velgenkendelige størrelser på en ny måde”.

Omtale af udstillingen hos Galerie Arnesen i “City Avisen”, København, 12. december 1974.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK