922/​68

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

En flok knortegæs over Vesterhavet. Sign. monogram. Olie på lærred. 117×180.

Johannes Larsen malede for første gang i Vestjylland i foråret 1914, hvor han indlogerede sig på Henne Kirkeby Kro og malede og studerede den jyske natur og især fuglelivet ved Filsø. Han blev så betaget af området, at han besøgte det og arbejdede der adskillige gange over de næste 30 år.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?