Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Stor blomsteropsats af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster, blade og seks lysholdere. Dekoreret med lyseblå og rosafarvet glasur på lysegrå base. Sign. monogram -78, Danmark, V.16. H. maks. 50,3. B. maks. 46. Lystyllers indv. diam. ca. 2.
Alders- og brugspatina, herunder kalk indvendigt. Et stort blad med en reparation (afslag pålimet og retoucheret), to mindre blade med glasurafslag på spids - disse ligeledes retoucheret.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
15 bud