911/​207

Martin Luther (f. Eisleben 1483, d. sst. 1546)

Biblia Det er Den gantske Hellige Scrifft, 1633 paa Danske igien offuerseet oc Prentet effter vor allernaadigste Herris oc Kongis K. Christian IV. Befaling. [...]. Kbh: Martzan og Sartor 1633. Folio. Med 3 kobberstukne titelblade og portræt af Kong Chr. IV (Simon de Pas). Rigt illustreret med træsnit, de samme som anvendtes i Frederik II's Bibel fra 1589. To friblade med håndskrevet inskription og dedikation: “Kom, Hellig Himmel-Lys! og hviil paa Herrens Bord / Kom frem Velsignede med Nye-Aars Lys! Du lærer / at den, som [...]” . Deltitelblad, titelblad, og portræt, [21], 353 pp + titelblad + 2–226 + titelblad, 2–158 + Register. Indbundet i et samtidigt helbind af kalv over træpermer, med sølvbeslag. Forgyldt og ciseleret helsnit. Doneret af Birthe Cathrine Levetzau til Valdemars Slot i 1775.

Christian IV's bibel er den sidste af de tre bibler i foliostørrelse, der er trykt i Danmark og Norge.

Bibl.Dan I, Thesaurus #378 + Raes: På sporet af gamle bibler. Kbh 1995.

Proveniens: Birthe Cathrine Levetzau var gidt med Peder Juel, Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK