2110/304
Billetluge-automat af messing og sortlakeret metal fra Mariager-Handest Veteran Jernbane. Stemplet Hermansen & Lanney, Kjøbenhavn, monteret på base af mørkbejdset fyrretræ. 19.-20. årh. H. inkl. base 39,5.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Hul i metallet på toppen.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag