2110/​304

Billetluge-automat af messing og sortlakeret metal fra Mariager-Handest Veteran Jernbane. Stemplet Hermansen & Lanney, Kjøbenhavn, monteret på base af mørkbejdset fyrretræ. 19.-20. årh. H. inkl. base 39,5.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Hul i metallet på toppen.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK