Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Aften på Bognemark. Sign. O. Høst, 245/310. Dedikation: “70 år tillykke Poul fra Balticum” og “Kjære Dit og Poul. en Bognemark” Litografi ifarver med håndkolorering i pastel. Lysmål 66×51.
Proveniens: Kunstnerens hustrus bror Kgl. Kammersanger Poul Wiedemann.
Original stand. Papiret er gulnet med en tydelig lysrand grundet tidligere montering med passepartout. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
21 bud