Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)
Dameportræt. Sign. Olaf Rude 16. Olie på lærred. 84×46.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers farfar i 1933 og siden i samme families eje.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020