1927/​1506

Kaminur af delvis forgyldt og patineret bronze, ved urhus siddende kvinde, sokkel dekoreret i relief med blomsterguirlande og instrumenter, forgyldt urskive med romertal. Sign. Pignot Père à Paris. Værk stemplet Pons. 19. årh. H. 50.

Slitage på urskive. Defekt pendel. Optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Varia, 4. juli 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK