1927/1506
Kaminur af delvis forgyldt og patineret bronze, ved urhus siddende kvinde, sokkel dekoreret i relief med blomsterguirlande og instrumenter, forgyldt urskive med romertal. Sign. Pignot Père à Paris. Værk stemplet Pons. 19. årh. H. 50.
Slitage på urskive. Defekt pendel. Optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Varia, 4. juli 2019
Vurdering
Hammerslag