Sophus Jürgensen (f. Roskilde 1873, d. 1958)
Mytologisk fremstilling med en lænket kvinde, der skuer mod en lysstråle. Sign. S. Jürgensen 1945. Olie på lærred. 68×47.
Reparationer, mindre stødmærker og retoucheringer. Krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger og et mærke langs blændrammen. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024