2049/​7157

Rytterfigur af udskåret sortpatineret træ, klæde og hår. Antageligt top til en stav eller prop. Batak, Suamtra. H. 50 cm.

Proveniens: Ex. Fransk privatsamling, Ex. Alex Wittendorff.

Tørre sprækker

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK