Ferdinand Preiss (f. 1882, d. 1943)
Lille kvindebuste af bronze og udskåret elfenben. Monteret på base af sortbroget marmor. Sign. F. Preiss. H. 10. B. 8,5.
Marmor base med enkelte små afslag på kanter.
Moderne kunst og design, 23. april 2019