2027/​542

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

Lænestol af teak med indstillelig ryg, løse hynder betrukket med brunligt uld. Udført hos Chr. Jensen, Haslev. 1950erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let åbne samlinger.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag