2027/542
Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Lænestol af teak med indstillelig ryg, løse hynder betrukket med brunligt uld. Udført hos Chr. Jensen, Haslev. 1950erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let åbne samlinger.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag