1803/​1628

To græske ikoner forestillende Gudsmoderen i bøn samt religiøst sceneri. Tempera på træ. 19. årh. 24,5×18,5 og 33,5×26,5. (2)

Tekst rettet 16/1 2017.

Afslag på kanter. Ridser og mærker. Revner i træet. Krakeleringer. Talrige større afskalninger. Helgen med blå misfarvning.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
(Autobud) 800 DKK
800 DKK
750 DKK