2124/​544

Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)

Daybed af palisander med justérbar ryg, betrukket med lyst uld. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. 1960'erne. L. 190.

Litteratur: Mobilia 1957 i annonce.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag