2124/544
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Daybed af palisander med justérbar ryg, betrukket med lyst uld. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. 1960'erne. L. 190.
Litteratur: Mobilia 1957 i annonce.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag