2031/​293

Et sæt på 12 franske Napoleon III theskeer af forgyldt sølv. Mester Philippe Berthier, Paris. I tilhørende æske af træ med messingindlægninger. Vægt ca. 284 gr. 19. årh.

Theskeer med slitage på forgyldning. Æske med fineerskader og krakeleinger. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.600 kr.

1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.