2031/293
Et sæt på 12 franske Napoleon III theskeer af forgyldt sølv. Mester Philippe Berthier, Paris. I tilhørende æske af træ med messingindlægninger. Vægt ca. 284 gr. 19. årh.
Theskeer med slitage på forgyldning. Æske med fineerskader og krakeleinger. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag