Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Fritstående skrivebord af Rio-palisander, sarg med fire integrerede skuffer. Bred udgave med ekstra dybde. Model 93–4. Formgivet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 71,5. L. 175. B. 100.
Litteratur: Bygge og Bo, juni 1956.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med overfladeridser og -mærker. Top med mindre brændemærke.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017