1703/​502

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Fritstående skrivebord af Rio-palisander, sarg med fire integrerede skuffer. Bred udgave med ekstra dybde. Model 93–4. Formgivet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 71,5. L. 175. B. 100.

Litteratur: Bygge og Bo, juni 1956.

CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med overfladeridser og -mærker. Top med mindre brændemærke.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK

42.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK