2444/​22

C. W. Eckersberg, kopi efter

Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20×23.

Efter C. W. Eckersbergs maleri, Emil Hannover nr. 196, der er udført i Rom 1813–1816. Dette solgt på Eckersbergs dødsboauktion. Flere af Eckersbergs Romprospekter hang i hjemmet på Charlottenborg, hvor eleverne har kunnet prøve kræfter med mesterens værker. Det må have været tilfældet med nærværende maleri.

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.

I Aarhus
Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?