896/162
Et sæt på ti forskellige danske rokoko stole af guldstafferet bøgetræ, udskåret med muslinger og bladværk, tre par of et sæt på fire. 18. årh.s midte. H. 101/106. B. 50/56. D. 42/47. (10)
Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag