2441/​761

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Hans Wegner. “Hjertestolen”. Fire stole, hvoraf to er med stel af bøg og to med stel af eg. Sæde af teak. Model FH 4103. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 118.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 58–59.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbelkunst”, 2007, s. 165.

Slitage, herunder ridser, mærker og hak. Reparationer med skruer, løse samlinger og synlig ældre lim. En stol med utydeligt mærke. Forskellige træsorter.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1089444 4.000 DKK