2043/316
Fransk fad af sølv med hank, prydet med blomster, rocailler og kæmninger. Uidentificeret mesterstempel, AB. Samt ovalt, delvis hammerslået fad af sølv med gennembrudt fane med blomsterornamentik, stående på fire kuglefødder. Samlet vægt ca. 1042 gr. Ca. 1900. H. 10. L. 36. B. 28 og H. 7. L. 29,5. (2)
Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud