2043/​316

Fransk fad af sølv med hank, prydet med blomster, rocailler og kæmninger. Uidentificeret mesterstempel, AB. Samt ovalt, delvis hammerslået fad af sølv med gennembrudt fane med blomsterornamentik, stående på fire kuglefødder. Samlet vægt ca. 1042 gr. Ca. 1900. H. 10. L. 36. B. 28 og H. 7. L. 29,5. (2)

Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

10 bud

(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK