2142/736
Andreas Hansen (f. 1936)
Sofagruppe af araputanga mahogni, bestående af en tre-personers sofa og en to-personers sofa, løse hynder med blåt og mønstret møbelstof samt rektangulært sofabord. Formgivet 1977. Udført og delvist mærket hos Brdr. Andersen Møbelsnedkeri. Sofa L. 147 og 210. Sofabord. H. 53. L. 135. B. 80. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og nogle huller.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag