873/​573

A. Lange & Söhne

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, signeret Deutsche Uhrenfabrikation, Glashütte I/SA, A. Lange & Söhne, forgyldt værk signeret Deutsche Uhrenfabrikation, Glashütte, serienr. 83945. Støvkapsel af guld. Ydre kapsler signeret, alle kapsler nummereret 83945. Ca. 1910–1920. Vægt ialt 104 gr. Kassediam. 51 mm. A. Lange & Söhne æske medfølger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Armbåndsure, 21. september 2017

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK